سوالات متداول در خصوص ترموستات
اگر سیستم گرمایش یا تهویه مطبوع فن کویل است یا به هر صورت از ترموستات در منزل خود استفاده می کنید، ممکن است برخی سوالات برای شما پیش آمده باشد. در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

1_ دما به درستی تنظیم نمی شود.

به احتمال خیلی زیاد ترموستات شما دچار خرابی شده است. یعنی دما را به درستی سنس نمی کند. اگر مشکل از ترموستات فن کویل باشد، باید آن را تعویض یا تعمیر کرد. البته این موضوع را مد نظر قرار دهید که همواره مشکل می تواند از خود سیستم فن کویل نیز باشد ولی درصد بالایی از موارد مشکل ناشی از خرابی ترموستات است. همچنین اگر خودتان قادر به نصب و راه اندازی ترموستات هستید می توانید ترموستات سالم اتاقی دیگر را با این ترموستات جایگزین کرده تا پیش از خرید ترموستات جدید از این موضوع که مشکل از ترموستات است، اطمینان حاصل شود.

2_ فن ترموستات کار نمی کند.

اگر در ابتدای تغییر فصل ( زمستان به تابستان یا بر عکس ) این مورد پیش آمده است احتمال دارد مشکل از سیستم تهویه مطبوع شما باشد. از آن اطمینان حاصل کنید سپس در نظر داشته باشید اگر ترموستات شما از نوع دیجیتال است هم مد حالت عملکرد ( سرمایش یا گرمایش ) به درستی انتخاب شده باشد و هم فن روی حالت خاموش نباشد.

3_ ترموستات دیر شروع به کار می کند.

به احتمال زیاد ترموستات شما خراب شده است و باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. اگر مطمئنید مشکل از ترموستات نیست اطمینان حاصل کنید دمای تنظیم شده ترموستات درست باشد.

4_ ترموستات قفل شده است و کاری نمی توان کرد.

راهکار باز کردن قفل ترموستات در کاتالوگ هر ترموستات قرار داده شده است. معمول ترین ترموستات که با این مشکل مواجه می شود ترموستات هانیول T6861 یا هالو است که نحوه باز کردن قفل آن هم در کاتالوگ فارسی راهنمای نصب و راه اندازی و هم در لینک روبرو قرار داده شده است. مشاهده راهنمای باز کردن قفل ترموستات

5_ دمای نمایش داده شده توسط ترموستات صحیح نیست.

احتمالا” دمای نمایش داده شده به فارنهایت است. راهنمای اصلاح آن را در کاتالوگ محصولات خواهید یافت.

6_ آیا امکان تعویض مدل ترموستات وجود دارد؟

هم بله و هم خیر ! موارد متعددی در انتخاب ترموستات دخیل است که تنها برخی از آنها سلیقه مشتری را شامل می شود. به عنوان مثال اگر سیستم گرمایش شما ، گرمایش از کف باشد ما تنها یک یا دو مدل ترموستات را می توانیم به شما معرفی کنیم ، حال آنکه برای سیستم های فن کویل به خصوص نوع سقفی ترموستات های متنوعی قابل استفاده است. جهت کسب اطلاع از نوع ترموستات با نمایندگی هانیول تماس بگیرید همچنین اگر سیستم شما فن کویل است، از صفحه ترموستات فن کویل جهت انتخاب ترموستات می توانید بازدید کنید.

7_ ترموستات روکار یا توکار به چه معنی است ؟

ترموستات روکار به ترموستات هایی گفته می شود که به باکس درون دیوار نیاز ندارند. منظور از باکس درون دیوار، جعبه ای تقریبا” هم اندازه آنچه که برای پریز و کلید برق مورد استفاده قرار می گیرد، است. معمولا” هنگام ساخت و گچ کاری ساختمان این جعبه قرار داده می شود. برخی از ترموستات ها مانند ترموستات دیجیتال T6861 ، TF428 ، TF228 و … نیازمند این باکس هستند. حال آنکه ترموستات های آنالوگ هانیول مانند T6373 و T4360 به آن نیازی ندارند. از آنجایی که ترموستات های نیازمند به باکس از لحاظ ظاهری مدرن تر هستند لذا اکثر سازندگان باکس ترموستات را درون دیوار ایجاد می کنند. لازم به ذکر است در حال حاضر تنها ترموستات دیجیتالی که فاقد باکس درون دیوار است و برای فن کویل کاربرد دارد ترموستات T6590 است که هم از لحاظ قیمت گران تر است و هم از نظر ظاهر به پای سایر ترموستات های دیجیتال نام برده شده در بالا نمی رسد.

8_ ترموستات دیجیتال بهتر است یا آنالوگ ؟

به طور کلی دیجیتال، چرا که به شما دسترسی بسیار بیشتری در خصوص حالت های سرمایش و گرمایش می دهد. اما مشکل اینجاست که به دلیل مواردی که در بالا ذکر شد گاهی انتخاب دست شما نیست و نمی توانید از ترموستات دیجیتال استفاده کنید؛ مواردی از قبیل عدم تعبیه شدن باکس درون دیوار ، نوع سیستم سرمایش و گرمایش مورد استفاده ( به عنوان مثال برای پکیج اگر ترموستات توصیه شده T4360 باشد دیگر جایی برای انتخاب ترموستات پکیج از مدل های دیگر باقی نمی ماند. ) راحتی استفاده ( از نظر کاربری، بسیاری ترموستات T6373 را به دلیل دارا بودن دکمه های سرعت فن و دکمه خاموش و روشن به مدل های پیچیده تر دیجیتال ترجیح می دهند. ) و در نهایت قیمت ( قیمت ترموستات های دیجیتال از آنالوگ گران تر است ).

9_ سیم کشی ترموستات چگونه است ؟

نحوه نصب و سیم کشی در کاتالوگ محصول آورده شده است. البته در برخی مدل ها بسته به سیستم هواساز باید تغییراتی داده شود. اگر نیازمند نصب هستید با شرکت تماس بگیرید.

10_ ترموستات اصل و تقلبی چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

در صفحه تشخیص ترموستات اصل از تقلبی بخشی از تفاوت ها آورده شده است. البته پیشنهاد ما خرید از شرکت اصل هانیول است چرا که دیگر دردسر خرید جنس بی کیفیت و تشخیص آن را نخواهید داشت.

11_ ترموستات خود را از کجا تهیه کنیم ؟

از هر جا که به آن اعتماد دارید. اگر فروشنده یا مغازه داری می شناسید که مطمئنید جنس با کیفیت عرضه می کند و به قیمت اعتماد دارید از وی تهیه کنید همچنین می توانید با ما تماس گرفته و لیست نماینده های ما  را جویا شده ، علاوه بر آن قیمت فروش محصول را پیش از خرید استعلام کنید.